רו"ח קרלוס ששון – עובדות מעניינות על חוף השנהב

רו"ח קרלוס ששון מציג עובדות מעניינות על חוף השנהב

בפוסט זה מציג רו"ח קרלוס ששון עובדות שאולי לא ידעתם על חוף השנהב. מוזמנים לקרוא וללמוד.

שלום, כאן רו"ח קרלוס ששון. היום אני כותב לכם לא בכובעי הראשי כרואה חשבון אלא כמומחה לתיירות, אטרקציות ותרבות. בחרתי לכתוב לכם כאן על חוף השנהב. מקווה שתיהנו.

עובדות מעניינות על חוף השנהב

כשאנשים חושבים על חוף השנהב, הם בדרך כלל מדמיינים את העיר ההומה אביג'אן. עם זאת, למדינה זו במערב אפריקה יש הרבה מה להציע מסתם חופי החול היפים שלה ואתרי המורשת העולמית של אונסק"ו.

חוף השנהב הוא ביתו של שטיח תרבותי מדהים. מהכישרונות המוזיקליים שלהם ועד ליכולת דוברת הצרפתית שלהם, יש הרבה מה לגלות על המדינה הייחודית הזו.

חוף השנהב. רו"ח קרלוס ששון

1. היא מאכלסת את הכנסייה הגדולה בעולם

חוף השנהב הוא יעד תיירותי פופולרי, המציע מגוון נקודות ציון תרבותיות וטבעיות. הפארקים הלאומיים שלה, כמו הטאי והקומו, משמשים בתי גידול למינים רבים בסכנת הכחדה, בעוד הערים שלה מציעות מגוון הזדמנויות מסעירות מסעירות.

בזיליקת גבירתנו של השלום (Notre Dame de la Paix) ב-Yamoussoukro היא הכנסייה הגדולה בעולם. הוא תוכנן על ידי האדריכל הלבנוני פייר פאחורי והוא עוצב על פי בזיליקת פטרוס הקדוש ברומא. אורכו 30,000 מ"ר (322,917 רגל) וגובהו 158 מ' (518 רגל).

הבזיליקה היא פרי מוחו של הנשיא פליקס הופו-בויני. הוא רצה לבנות שיבוט של הוותיקן בעיר הולדתו יאמוסוקרו, למרות העובדה שארצו הייתה שקועה בצרות כלכליות קשות. ההערכות מראות שהפרויקט עלה לו 300 מיליון דולר. המבקרים מאמינים שהכסף היה מושקע בהקלה על העוני בחוף השנהב. עם זאת, הבזיליקה עדיין נחשבת לאנדרטה לאומית והיא פתוחה לצפייה ציבורית.

רו"ח קרלוס ששון על חוף השנהב.

2. יש לו את דולר החול הגדול בעולם

הרפובליקה של חוף השנהב, הידועה בשם חוף השנהב, היא מדינה הממוקמת בחוף המערבי של אפריקה. היא גובלת באוקיינוס האטלנטי, גאנה, גינאה, ליבריה, מאלי ובורקינה פאסו. בירתה היא יאמוסוקרו, אך אביג'אן היא העיר הגדולה ביותר שלה ומרכז הפעילות הכלכלית.

יש בה חיות בר עשירות ומתגאה בתשעה פארקים לאומיים. האורחים יכולים ליהנות מצפרות, צפייה בפרימטים וטיולים מודרכים בטבע בפארקים אלה. ישנם למעלה מ-700 מיני ציפורים ו-200 מיני יונקים, כמו גם 111 זוחלים ו-37 סוגי דו-חיים.

בנוסף, חוף השנהב היא ביתם של כמה משחקני הכדורגל המפורסמים בעולם, כמו דידייה דרוגבה ויאיא טורה. המדינה גם אירחה את גביע אפריקה לאומות 1984 ואת אליפות אפריקה בכדורסל 1985.

3. יש בה את הבזיליקה הגדולה בעולם

בזיליקת גבירתנו של השלום, בזיליקה קתולית קטנה, ממוקמת ב-Yamoussoukro, עיר הבירה של חוף השנהב. זוהי הכנסייה הגדולה בעולם ונבנתה כדי להיות סמל לשלום ויציבות. האפיפיור עצמו ביקר בבזיליקה.

הוא עוצב על פי הדגם של הבזיליקה בוותיקן ובנייתו עלתה כ-300 מיליון דולר. הבנייה הייתה שנויה במחלוקת מכיוון שהיא הכפילה את החוב הלאומי של המדינה בתקופה שבה רבים מתושבי השנהב לא היו מים זורמים.

הבניין המאסיבי נבנה באתר של כפר הילידים של הנשיא פליקס הופה-בויני, שהוביל את חוף השנהב לעצמאות ב-1960 והפך אותה לאחת הכלכלות המצליחות ביותר של מערב אפריקה הצרפתית. הוא נתן לחקלאים מחירים גבוהים עבור הקקאו שלהם, והאומה הפכה ליצרנית ויצואנית מובילה של קפה ואננס. אבל משבר כלכלי עולמי שלח את חוף השנהב לדעיכה, ומאז הפסיקה המדינה להחזיר את חובה בסך 10 מיליארד דולר.

4. יש בה את האוכלוסייה הגדולה בעולם

חוף השנהב (Akan: "Diékè-wn") היא מדינה במערב אפריקה עם רצועת חוף צרה, אזור יער משווני, אזור סוואנה ושדות מעובדים. הקקאו הוא הייצוא העיקרי, והחקלאות מעסיקה מחצית מכוח העבודה.

שיעור הפריון הגבוה הבינוני, ירידה בשיעורי התמותה והגירת העבודה תורמים לאוכלוסייתה הצעירה יחסית. עם זאת, יש לו את אחד מיחסי התלות הגבוהים בעולם.

הספורט הפופולרי ביותר הוא כדורגל אגודות, שהניב שחקנים ידועים כמו דידייה דרוגבה ויאיא טורה. ענפי ספורט פופולריים נוספים כוללים את איגוד הרוגבי, שהנבחרת הלאומית העפילה לשחק בגביע העולם ברוגבי 2015, וטאקוונדו, עם מתחרים ידועים כמו Firmin Zokou. מזון מועדף הוא קדג'נו, תבשיל מבעבע איטי עם מרכיבים שונים. זה מוגש בדרך כלל במסעדה קטנה באוויר הפתוח הנקראת מאקי. משקה פופולרי הוא בנגווי, העשוי מיין דקלים מקומי. השפה הנפוצה ביותר היא צרפתית. עם זאת, מדובר גם בשפות הילידים אקאנית ומאנדה.